Hjälpsektion

CHAT CLOSED

Har du en fråga?

Vanliga frågor & svar

När du ska betala på ditt blancolån gör du, varje månad, en kontoöverföring till ditt servicekonto i Lån & Spar Bank. Ett tips är att skapa en stående överföring från din ordinarie bank till ditt servicekonto.

Läs mer

Vi betalar vanligen ut ditt blancolån inom 24 timmar (bankdagar) efter att du har skrivit under dina digitala lånehandlingar med ditt BankID. Pengarna betalas ut till servicekontot i Lån & Spar Bank.

I vår internetbank kan du enkelt överföra pengar till önskat konto i annan bank. Tänk på att du måste ha uppgifter om både clearingnummer och kontonummer till mottagaren.

Läs mer
Visa fler vanliga frågor och svar
Godkand anslutning till Swedsec

Nu är vi en Swedsec-ansluten bank

nyheter

Vi är glada för, och stolta över, att kunna meddela att vi nu är anslutna till branschorganisationen Swedsec Licensiering.

Swedsec-anslutningen är ett viktigt steg i vår satsning på bolån men också i vårt fortsatta arbete med att säkerställa hög kvalitet på våra befintliga produkter och den service vi erbjuder.

Vad är Swedsec?

Swedsec är en branschorganisation inom bank och finans som bland annat jobbar med licensiering av rådgivare, handläggare och andra anställda i företag som arbetar med olika typer av finansiella tjänster. Deras licensieringssystem bygger på frivillighet, och tillsammans med ett tydligt ramverk för disciplinära åtgärder vid regelöverträdelser ska en självreglering av branschen uppnås.

Med både tester, licensieringar och årliga kunskapsuppdateringar ska en hög och branschgemensam kunskap främjas och regelefterlevnad säkerställas. Allt för att bidra till ett så starkt skydd för kunden som möjligt.

Vad innebär det för dig som kund?

Vi sätter alltid din trygghet i främsta rummet, och genom vår anslutning till den här branschorganisationen stärker vi skyddet för dig som kund ytterligare.

Konkret innebär den här förändringen att vi som ansluten bank är skyldig att följa Swedsecs regelverk, precis som alla andra anslutna företag. Det betyder exempelvis att våra Swedsec-licensierade handläggare uppfyller högt ställda, och branschgemensamma, kompetenskrav. Handläggare med aktiv licens genomför också en årlig kunskapsuppdatering (ÅKU) som ska garantera att de har aktuella och relevanta kunskaper inom området.

Mer om Swedsec och bolån

Swedsecs hemsida  kan du läsa mer om hur denna branschorganisation fungerar, ta del av aktuellt regelverk och se vilka företag som är anslutna.

Är du intresserad av bolån kan du läsa mer om vår pågående bolånepilot här.

Dela artikel:

facebookTwitterLinkedIn