När du ska betala på ditt blancolån gör du, varje månad, en kontoöverföring till ditt servicekonto i Lån & Spar Bank. Ett tips är att skapa en stående överföring från din ordinarie bank till ditt servicekonto.
Hjälpsektion
Ny betalinfrastruktur för svenska banker
Den svenska infrastrukturen för betalningar moderniseras. Förändringen är en del av ett långsiktigt och omfattande arbete där svenska banker tillsammans med Bankgirot utvecklat en ny plattform för betalningar.
Syftet med moderniseringen av betalinfrastrukturen är dels att skapa säkrare och snabbare betalningar och kontoöverföringar mellan bankerna, dels bidra till tydligare betalningsinformation.
Den nya betalplattformen bygger på den internationella ISO-standarden, som även används för betalningar i stora delar av Europa och internationellt.
Vad innebär förändringen?
Förändringen innebär en modernisering av den bakomliggande infrastrukturen för betalningar mellan banker och medför vissa uppdateringar i hur betalningar och överföringar mellan konton görs. Mycket av det som ändras kommer du som kund inte märka av, men följande är bra att känna till:
- När du överför pengar till konto i annan bank eller gör en betalning till företag behöver du ange namn på mottagaren. Omfattar både nya transaktioner och befintliga stående överföringar.
- Du kan skriva längre meddelanden till mottagaren. Begränsning för antal tecken utökas från nuvarande 12 st till 140 st.
- Autogiro påverkas inte av förändringen. Betalningar som görs på det här viset fungerar på samma sätt som tidigare.
När görs förändringen?
Betalplattformen är aktiv och används redan av ett antal svenska banker. Övergången från det gamla systemet sker succesivt, och på fredag 12 juni är det vår tur. Då går vi över och ansluter till den nya gemensamma lösningen.
Frågor?
Om du har frågor om kring de förändringar som den nya betalinfrastrukturen innebär är du välkommen att höra av dig till oss. Vi finns här för dig!